Zasady BHP w pracy ze szkłem
- Szczegóły
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się duże przeszklenia, które wyglądają imponująco i zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz światłem naturalnym. Jednocześnie szkło to bardzo wymagający materiał budowlany. Podczas prac konstrukcyjnych z zastosowaniem elementów szklanych konieczne jest zachowanie wyjątkowej ostrożności oraz przestrzegania dość restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.
Prace budowlane ze szkłem - podstawowe informacje
Przede wszystkim wszystkie prace budowlane z zastosowaniem elementów szklanych powinny być wykonywane zgodnie z Instrukcją Bezpiecznego Wykonywania Robót, czyli IBWR. Opracowując IBWR, należy uwzględnić również ryzyko, jakie związane jest z realizacją poszczególnych zadań.
Pracownicy odpowiedzialni za prace z zastosowaniem elementów szklanych powinni być wyposażeni w odpowiednią odzież ochronną, buty ochronne, rękawice odporne na przecięcia oraz hełm.
Roboty szczególnie niebezpieczne, np. na wysokości, należy zaplanować i realizować z zastosowaniem wszelkich możliwych środków ochrony.
Bezpieczeństwo podczas montażu elementów szklanych
Montaż elementów szklanych, w szczególności dużych przeszkleń, może być bardzo niebezpieczny zarówno dla pracowników, jak i osób postronnych, jeśli nie będzie przebiegał zgodnie z wcześniej opracowanym planem, zasadami BHP oraz z zastosowaniem odpowiednich sprzętów i narzędzi. Prace montażowe należy realizować z zastosowaniem specjalistycznych środków mechanicznych do przenoszenia szkła, które swoją konstrukcją dostosowane są do rozmiarów i ciężaru elementów szklanych, a jednocześnie zapewniają maksimum bezpieczeństwa dla ludzi i otoczenia. Do mechanicznych środków do przenoszenia szkła zaliczamy m.in.:
- podnośniki do szkła
- przyssawki do szyb
- uchwyty
- manipulatory do szyb
- transportery do szkła
Oczywiście wszystkie te urządzenia powinny być używane zgodnie z instrukcją obsługi i umiejętnie. Podczas przenoszenia, montażu oraz docisku tafli szklanych trzeba używać odpowiednich przyssawek, pojedynczych lub podwójnych, dostosowanych do ciężaru szyb.