Jak działają przyssawki do szyb?
- Szczegóły
Przyssawki stosowane w robotach szklarskich mają za zadanie bezpiecznie przetransportować szkło bądź inny materiał punktu A do punktu B oraz ułatwić jego precyzyjny montaż. Na jakiej zasadzie działają przyssawki do szyb? O tym w dzisiejszym wpisie.
Działanie przyssawek
Przyssawki pneumatyczne do szkła działają na różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz ssawki. Po przyłożeniu ssawki do powierzchni, w jej komorze następuje wytwarzanie podciśnienia.
Dopóki w ssawce utrzymywane jest podciśnienie, ciśnienie na zewnątrz jest wyższe, dzięki czemu ssawka jest w stanie utrzymać element. Zaletą nowoczesnych robotów szklarskich Winlet, jest możliwość monitorowania poziomu podciśnienia. Aby przyssawka do szyby spełniała swoją funkcję, musi dokładnie przylegać do powierzchni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku wystąpienia jakichkolwiek szczelin mogłoby dojść do odczepienia się przyssawki i uszkodzenia przewożonego bądź montowanego przedmiotu. Znaczenie ma również powierzchnia ssawki. Im jest większa, tym większy jest poziom podciśnienia, a co za tym idzie siła, z jaką utrzymuje element.
Jak dobrać przyssawkę?
Przyssawki występują w szerokim wyborze rozmiarów i mają różne parametry techniczne. Na rynku dostępne są przyssawki do przenoszenia przedmiotów płaskich, zakrzywionych, chropowatych i porowatych. Wybierając rodzaj i wielkość ssawki, należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak:
- ciężar i rodzaj powierzchni podnoszonego przedmiotu;
- zdolność dopasowania się przyssawki do jego kształtu;
- temperatura i środowisko pracy;
- sposób mocowania przyssawki.
Co można przenosić za pomocą przyssawek?
Odpowiednio dobrana przyssawka umożliwia transport wielu różnych materiałów. Za pomocą przyssawek można przenosić:
- szkło;
- kafelki;
- drewno;
- blachę;
- płyty granitowe;
- i wiele więcej.
Przy odpowiednio dobranej i dopasowanej przyssawce, możliwe jest przenoszenie nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Najmocniejsze roboty szklarskie znajdujące się w ofercie firmy Winlet potrafią przenosić szyby i inne elementy o wadze do 1000 kilogramów. Wykorzystanie transporterów do szkła z przyssawkami sprawia, że prace montażowe przebiegają szybciej i są o wiele bezpieczniejsze, niż montaż metodą tradycyjną.